HAIMA PLZEŇ - unie pro pomoc dětem s poruchami krvetvorby

 

 

Relaxační zahrada

 

RELAXAČNÍ ZAHRADA proč vlastně vznikla


-hematoonkologičtí pacienti (převážně děti s leukemií) jsou nuceni v rámci protokolární léčby trávit téměř 3/4 roku na našem oddělení (pouze s malými přestávkami pobytu doma) a jsou velmi omezeni v možnosti své pohybové aktivity ve venkovním prostředí. Procházky, běhání a hraní si venku je pro jejich věk přirozená, nutná a samozřejmá věc a proto fakt, že si "nemohou jít normálně hrát ven" je pro ně mnohdy více hendikepující než vlastní terapeutické výkony, které bývají jednorázové. Pravdou je, že prostředí ve FN Lochotín je velmi pěkné a mohlo by se zdát, že děti by si mohli hrát v zeleni v rámci areálu nemocnice, ale specifickým problémem těchto dětí je chemoterapeutiky navozený závažný defekt imunity kdy se při styku s infekčně nemocnými pacienty mohou dostat do velmi těžkého stavu nezvládnutelné infekce. Výhodou navrhovaného projektu je to, že prostor relaxační zahrady bude zcela oddělen od okolního prostředí a tudíž k němu bude možno přistupovat jako k "semiizolovanému" prostředí s minimální možností nákazy infekční chorobou.

-dalším důležitým aspektem je možnost využití návštěv této zahrady jako stimulační prostředek. Naše zkušenosti u dlouhodobě hospitalizovaných dětí (s neonkologickou problematikou) jsou jednoznačné - pokud má dítě šanci, že v průběhu dne půjde na procházku ven, má po celý den výrazně lepší náladu, veškeré nepříjemné výkony lépe snáší a u závažně nemocného dítěte je každý takto "positivní" den k nezaplacení.

-naše děti i rehabilitační pracovnice se již velmi těší na okamžik, kdy budou moci společně využít zahrady k provádění rehabilitace.

-plánujeme využití relaxační zahrady pro podporu rodinných vztahů rodin našich leukemiků. Většina dětí je zde sice hospitalizována s jedním z rodičů, ale v okamžiku, kdy druhý rodič eventuelně se sourozencem přijede na návštěvu, nemají možnost si spolu hrát o samotě, neboť na pokoji je většinou ještě několik dalších dětí (někdy s rodiči) a jiné prostory využitelné k podobným setkáním na našem oddělení nemáme.

-posledním a ne nepodstatným faktem je to, že prostor plánované relaxační zahrady se nachází přímo proti oknům našeho oddělení a jistě výhled do pěkně udržované relaxační zahrady bude lepší než původní výhled na zaparkovaná auta a prakticky dojde k optickému oddělení dětských pokojů od parkoviště.

Diskuze:

Jan: Zahrada
28.05.2007 19:55
...
Vložte příspěvek:
Autor

Předmět

Text příspěvkuAutor článku: Haima Dne: 28.05.2007 Čas: 19:54
;-)
               Sponsored by Active24